Pajamų daugiau – mokėk brangiau

      Rugsėjo paskutinę dieną Mažeikių rajono savivaldybės taryba svarstė klausimą dėl socialinio būsto ir jo plėtros Mažeikių rajone. Pagal įstatymus, dalis gyventojų turi teisę į socialinį būstą, priklausantį Savivaldybei, tačiau pasikeitus jų gyvenimo sąlygoms ir pajamoms, iš jų gali būti pareikalautas didesnis nuomos mokestis, nes būstas tampa ne socialinis, o Savivaldybės būstas, arba visai nutraukiama nuomos sutartis, ir gyventojas pats privalo ieškotis, kur gyventi.

      Taip pat priimti sprendimai dėl butų ir pagalbinių pastatų pirkimo, patalpų suteikimo pagal panaudos sutartį ir kiti su turto valdymu susiję klausimai.

Vienas sąrašas

      Pasak Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjos Rimos Podelienės, labai svarbu, kad gyventojai suprastų, jog Savivaldybės būsto fondą sudaro socialinis būstas ir Savivaldybės būstas. „Socialinis būstas – tai tas, kuris išnuomotas po 2003 m., o kitas Savivaldybės būstas išnuomotas iki 2003 m. sausio 1 d., taip vadinami „orderiniai“ butai, kuriuos buvome gavę iš Savivaldybės, iš Naftos įmonės ar dar iš kažkur, ir juos galėjome išsipirkti. Gavome taip vadinamus baltus čekius ir vieni juos sėkmingai pardavė, o kiti išsipirko butus. Po 2003 m. gaunamas butas jau yra socialinis, – aiškino R. Podelienė. – Iki 2003 m. gautus butus gali laisvai išsipirkti.Mes darome turto vertinimą ir žmogus, jeigu sutinka, perka, jei nesutinka, neperka ir toliau gyvena tomis pat sąlygomis.“

Galima perkelti

      Skyriaus vedėjos teigimu, aktualu, kada iš socialinio būsto galima perkelti į Savivaldybės būsto sąrašą:„Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komitetekiekvienas atvejis iškelti iš socialinio būsto nagrinėjamasindividualiai. Yra Vyriausybės programa, kad iki 2020 m. beveik visi gyventojai turi būti aprūpinti socialiniu būstu, todėl apribotas iškėlimas iš socialinio būsto į Savivaldybės būstą.“

      Pasak R. Podelienės, visi iki gegužės 1 d. privalo deklaruoti pajamas. Jeigu socialinio būsto gyventojas atneša deklaraciją, ir matyti, kad pajamos viršija iki 20 procentų Vyriausybės nustatyto pajamų dydžio, jis paliekamas gyventi socialiniame būste. Jeigu pajamos viršija daugiau nei 20 proc., tada Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komitetas ir Taryba sprendžia, ar žmogų ar šeimą perkeltį į Savivaldybės būstą, mokant nuomą rinkos kaina, ar nutraukiama socialinio būsto nuomos sutartis.

      „Pristačiau komitete sąrašą žmonių, kurie pateikė mums deklaracijas ir jų pajamos viršijo 20 proc. Tai nereiškia, kad juos visus teks iškraustyti, jei Taryba pritars, jie bus perkelti į Savivaldybės būsto sąrašą. Tai reiškia, kad jie mokės didesnį nuomos mokestį. Žmogui suteikta teisėišsikraustyti iš šito būsto arba pasilikti tame bute ir mokėti brangiau, bet be teisės išsipirkti, nes išsipirkti galima tik tuos butus, kurie gauti iki 2003 m. ir juose išgyventa 5 metai, – dėstė R. Podelienė. – Kyla klausimas, kodėl su vienais bus nutrauktos socialinio būsto sutartys, kiti bus perkelti į būstą ir mokėdami brangiau, gyvens toliau tame bute. Įstatyme numatyta, jog savivaldybės būstas gali būti išnuomojamas socialinio būsto nuomos sąlygomis, jei gyventojo neįgalumas yra nuo 0 iki 25 proc. Jis gali gauti socialinį būstą be eilės, tai kam jį mesti, jei kitą dieną vėl ateis prašyti ir galės tą būstą gauti ne eilės tvarka. Komitete sustojome ties tais žmonėmis, kur neįgalumas buvo 50 proc. Tokių buvo 2 atvejai, jų svarstymą atidėjo, kol jie pateiks deklaracijas už šių metų 9 mėnesius. Jeigu pajamos dar viršys, tada bus sprendžiamas klausimas dėl nuomos sutarties nutraukimo ir jie turės ieškotis kito būsto.“

Turi teisę šeima

      Pasak Turto valdymo skyriaus vedėjos, itin svarbu atkreipti dėmesį, kad socialinį būstą gauti ir jame gyventi turi teisę gyventojas ar šeima, kaip tai apibrėžta Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme: „Šeima – sutuoktiniai ir, jeigu turi, jų vaikas (įvaikis) (vaikai (įvaikiai), taip pat susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likęs (likę) gyventi jų vaikas (įvaikis) (vaikai (įvaikai), arba vienas iš tėvų ir jo vaikas (įvaikis) (vaikai (įvaikai) iki 18 metų. Į šeimos sudėtį taip pat įskaitomi nedirbantys ir savarankiškos veiklos nevykdantys nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 24 metų, kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose ir kitose formaliojo švietimo įstaigose, aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės formos studijų programas (studentai), taip pat bendrojo ugdymo mokyklas baigę pilnamečiai vaikai (įvaikiai) laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo mokyklų baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, taip pat asmenys, teismo tvarka pripažinti šeimos nariais, arba asmenys, teismo pripažinti neveiksniais ir likę gyventi su savo tėvais, jeigu jiems nustatyta globa. Šeimos nariais gali būti laikomi sutuoktinių ar asmens kartu gyvenantys tėvai (įtėviai).“

      R. Podelienės teigimu, kaip numatyta įstatyme, vaikui sulaukus 18 metų arba 24 metų, jei dar mokosi, jis tampa atskira šeima ir nebeturi teisės gyventi socialiniame būste, suteiktame tėvams.

Patvirtino programą

      Kaip sakė skyriaus vedėja, Vyriausybė yra patvirtinusi programą iki 2020 m. beveik visus gyventojus aprūpinti socialiniu būstu, tačiau Mažeikių rajono savivaldybėje kol kas tai neįmanoma, kadangi laisvų būstų nėra: „Eilėje stovi virš 200 gyventojų, o Savivaldybė laisvų būstų neturi. Šioje Taryboje kaip tik ir bus pristatytas klausimas dėl Socialinio būsto fondo plėtros programos patvirtinimo.“

Programoje teigiama, kad Mažeikių rajono savivaldybės socialinio būsto fondą sudaro 25905,39 tūkst. kv. m. Savivaldybėje 2015 m. gruodžio 31 d. teisę į socialinio būsto nuomą turėjo 311 asmenų ir šeimos, iš jų pagal sąrašus: jaunų šeimų – 72; auginančių tris ir daugiau vaikų (įvaikių) – 24, likusių be tėvų globos asmenų – 16, neįgaliųjų asmenų ir šeimų, kuriose yra neįgalūs asmenys – 54, bendrasis (įrašomi asmenys ir šeimos, nepatenkančios į kitus sąrašus) – 137, socialinio būsto nuomininkų, turinčių teisę į būsto nuomos sąlygų pagerinimą – 8. Savivaldybė socialiniu būstu 2015 m. aprūpino 10 asmenų ir šeimų, 2014 m. – 28 asmenis ir šeimas. Pagal naudingojo ploto normatyvą socialinio būsto poreikis 2016 m. rugsėjo 1 d. 206 butai: 1 kambario butas –144 asmenims (šeimoms), 2 kambarių butas – 39 asmenų (šeimų), 3 kambarių butas – 23 asmenims (šeimoms). Mažeikių rajono savivaldybėje, atsižvelgiant į augantį socialinio būsto poreikį, būtina didinti socialinio būsto prieinamumo sąlygas asmenims ir šeimoms, turintiems teisę į socialinio būsto nuomą. Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme nustatyta, kad savivaldybių socialinio būsto fondo plėtra vykdoma statant naujus arba rekonstruojant ir pritaikant būsto paskirčiai esamus pastatus, perkant ar kitokiu būdu teisėtai įsigyjant gyvenamuosius namus, jų dalis butus, taip pat savivaldybėms Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatyme nustatyta tvarka perimant valstybės reikmėms nereikalingas laisvas gyvenamąsias patalpas arba gyvenamąsias patalpas, kuriose gyvens asmenys. Patikslinta Turto valdymo programa įtraukiant papildomai naują priemonę „Socialinio būsto fondo plėtra“. Savivaldybės socialinio būsto fondo plėtra bus vykdoma naudojant Europos sąjungos ir Savivaldybės biudžeto lėšas, gautas pardavus savivaldybės būstus ir pagalbinio ūkio pastatus. Socialinio būsto fondo apimtį numatoma didinti nuosekliai, atsižvelgiant į gautas lėšas iš valstybės biudžeto, Savivaldybės biudžeto, būsto pardavimų ar kitas teisėtai gautas lėšas.

Socialinio būsto fondo plėtros programos vykdymo laikotarpiu planuojama siekti didinti gyventojų gerovę ir socialinę aprėptį, todėl iki laikotarpio pabaigos numatoma padidinti būsto prieinamumą pažeidžiamoms gyventojų grupėms iki 80 proc.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode