Festivalis žavėjo dalyvių gausa

 Jau šeštąjį kartą per Atvelykio šventę Sedos kultūros centras organizuoja vaikų ir jaunimo folkloro festivalį „Kalns unt lygė lauka...“ Į šiemetinę šventę sugužėjo folkloro mylėtojai ir puoselėtojai ne tik iš Sedos ir kaimyninių Plungės bei Mažeikių rajonų, bet dalyvavo svečiai iš Skaudvilės (Tauragės r.) ir Kauno.          

    

 

Suskrido kaip paukšteliai        

Pasak renginio vedėjų, į šventę suvažiavę dainorėliai ir šokėjėliai iš visos Lietuvos, kurie linksmins savo giesmėmis kaip tie paukšteliai pavasarį. Juk net vieno ansamblio pavadinimas „Cyroliokaa“ reiškia vieversiai, o vieversys – pirmasis pavasario paukštis.

Pirmieji į sceną pakilo „Rėmoliokaa“ (vadovė Gražina Vainutienė), kurių koncertą vedė Aistė Balsytė. Ji papasakojo, kaip atsirado Sedos piliakalnis, bei ragino savo draugus „Rėmoliokus“ dainuoti ir šokti. Smagiai nuvinguriavo Egidijaus Vainučio lūpine armonikėle atliekama polka ir visos ansamblio instrumentinės grupės atliekamos melodijos. „Rėmoliokaa“ nuo scenos nulipo lydimi garsių plojimų.

Nuo savo vyresniųjų draugų neatsiliko ir „Cyroliokaa“ (vadovė G. Vainutienė). Jie atliko keletą naujų smagių dainelių, sušoko energingą šokį su pagaliukais.

Pasak renginio vedėjos, su „Platelių“ vaikų grupės (vadovai Aliona ir Aivaras Alminai) dalyviais sediškiai „Rėmoliokaa“ draugauja jau seniai: „Susitinkam ne tik festivaliūs, vo i stovykluos, kėtokiūs pasilinksmėnėmūs, susiėjėmūs. Vo kėik naktū nemėiguotū pri lauža, kėik dainū sudainiouta, šuokiu sušuokta. Pati tū galio pasakytė, nes nemažaa i patee teka vėsor dalyvautė.“      

Puikiai pasirodė ir kiti kaimynai – Mažeikių „Alksniokaa“ (vadovė Dainora Petrikienė). Į sceną jie atėjo „čiulbėdami“. Pasak renginio vedėjos „vo mondrė, vo linksmė, vo muok vėsku. I kap nemuokės, ka vadovaujamė vaduovės Petrikienės Dainuoras jau 2011 metas Auksa paukštė parsiskraidėna“.

Pasivadino upelio vardu                 

   Skaudvilės vaikų folkloro ansamblis „ Inkstiliuks“ (vadovė Rasa Bartkuvienė) į Sedą atvyko pirmą kartą. Ansamblis atliko keletą trumpų, bet nuotaikingų dainelių, o prieš atliekant paskutinę dainą apie gegutėlę, vadovė palinkėjo visiems gražaus pavasario ir gražios vasaros.

   R. Bartkuvienės teigimu, „Inkstiliuks“ susikūrė 1998 m. Skaudvilės gimnazijoje, o nuo 2010-ųjų – pavadintas Skaudvilės gimnazijos ir kultūros namų vaikų folkloro ansambliu. „Ansamblį lanko 34 vaikai, 12 iš jų yra pagrindinė koncertinė grupė, 18 yra mažųjų šokėjų, kurie dar tik ruošiami koncertams. Ansamblis pavadintas per Skaudvilę tekančio upelio Inkstilo vardu. Mūsų repertuarą sudaro Skaudvilės krašto dainos ir šokiai, kalendorinis folkloras. Taip pat grojame kanklėmis, basedle ir smuiku“, – apie „Inkstiliuko“ veiklą pasakojo jo vadovė, Tauragės kultūros centro Skaudvilės skyriaus kultūrinių renginių organizatorė ir Skaudvilės gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja R. Bartkuvienė.

Į ansamblį – nuo mažens

 Festivalio puošmena – Kauno tautinės kultūros centro folkloro ansamblis „Dailingė“ (vadovė Birutė Nemčinskienė). Tai nepaprastas ansamblis. Pasak vadovės, jame yra per 50 narių, o į Sedą atvyko 40. Žiūrovai maloniai buvo nustebinti tokios gausybės vieno ansamblio dalyvių, ypač žavingai atrodė visai dar nedidukai vaikučiai.

„Dailingei“ šiemet buvo įteikta „Aukso paukštė.“ Tai graži dovana 10-mečio proga.

„Mes atliekame visų Lietuvos regionų dainas, o drabužiai yra to krašto, iš kurio esame kilę, todėl ansamblyje vyrauja tautinių drabužių margumynas: suvalkietiški, dzūkiški, aukštaitiški ir kitokie. Drabužius ir net instrumentus perkame už savo lėšas. Tai didžiuliai pinigai, bet tai atsiperka koncertuojant. Mes labai džiaugiamės, kad buvome pakviesti į Sedą. Tokioje tikroje žemaitiškoje terpėje dar neteko būti. Be to, labai nuoširdus priėmimas ir geras renginio organizavimas. Ypač daug padėkos žodžių norisi tarti G.Vainutienei“, – kalbėjo „Dailingės“ vadovė.

Kalbant apie ansamblio sudėtį, B. Nemčinskienės teigimu, pačiam jauniausiam ansamblio nariui vos treji metukai, tik jis neatvyko. Čia dalyvaujantis jauniausias ansamblietis yra 5-erių. Kaipgi ansamblyje atsirado tokie maži vaikučiai? Vadovė sakė, kad repeticijos vyksta du kartus per savaitę ir tėvams lieka mažai laiko pabūti kartu su savo vaikais, todėl ir sugalvojo būdą, kad vaikučiai galėtų ilgiau bendrauti su savo šeimos nariais. „Pas mus repeticijose būna ir tokių mažylių, kurie dar tik pradeda šliaužioti“, – patikino vadovė. Pasiteiravus, kad galbūt tai vienintelis toks šeimų ansamblis Lietuvoje, B. Nemčinskienė paaiškino, kad labai panašus yra Kaišiadoryse.

Dovanojo tarsi saulės spindulėlį    

Viena iš festivalio sumanytojų ir organizatorių G. Vainutienė sakė, kad festivalis pavyko. Jos teigimu, nuostabią programą kaip pavasarinį saulės spindulėlį į mūsų mažą miestelį atvežė kauniečiai. „Tai labai įdomu, kai kartu koncertuoja ir suaugę, ir vaikai“, – sakė G.Vainutienė.

Taip pat vaikų ir jaunimo ansamblių vadovė labai džiaugėsi Sedos bendruomenės moterimis, kurios netradiciškai margino ar virė kiaušinius, o gausiam dalyvių ir žiūrovų būriui kepė kiaušinienę. Už tai nuoširdų ačiū tarė bendruomenės pirmininkei Vitai Domarkienei. Taip pat sediškių vadovė akcentavo, kad ruošiantis festivaliui jai labai daug padėjo folkloro ansamblio „Rėmolee“ moterys, Kultūros centro darbuotojai, ypač direktorius Gintautas Griškėnas.

Dar G.Vainutienę maloniai nustebino tai, kad labai ilgai vyko jaunimo vakaronė. „Jau atrodo, kad pavargę, nebeištvers, bet tik užgroja muzika ir vėl sukasi poros. Kas nemokėjo, tas išmoko, kas mokėjo, tas mokėo kitus. Svarbiausia, kad nebuvo jokio alkoholio. Pasirodo, kad šiuolaikinis jaunimas puikiai moka linksmintis ir be svaigalų.“

Valerija KVEDARAITĖ

Nuotraukos Gintauto Griškėno

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode