Ketvirtadienį prasideda Europos judumo savaitė, didžiausia pasaulyje tvaraus judėjimo kampanija, skatinanti rinktis aplinkai draugiškas transporto priemones ir daugiau vaikščioti pėsčiomis. Kampanijai skirti renginiai rugsėjo 16-22 d. vyks visoje Lietuvoje. Ji baigsis tradicine Diena be automobilio, kurią pažymės dauguma šalies savivaldybių.
Šiemetinė Europos judumo savaitės tema – „Saugus ir sveikas tvariai judėdamas“, šūkis – „Judėk tvariai. Išlik sveikas“.
Aplinkos ministerija, kampanijos koordinatorė Lietuvoje, rugsėjo 16 d., ketvirtadienį, 12 val. kviečia visus vilniečius ir miesto svečius ją pradėti kartu su aktoriumi Leonardu Pobedonoscevu smagia judesio pamoka „Pajudėkime kartu per pietų pertrauką“ Lukiškių aikštėje.
14 val. Aplinkos ministerijos „Facebook“ paskyroje pristatysime nuotlinio automobilių taršos matavimo rezultatus – nuotoliniai matuokliai realiu laiku ją fiksavo du mėnesius.
Rugsėjo 21-23 d. siūlome kartu padiskutuoti aktualiomis temomis. Diskusijoje „Judu visaip, vadinasi, esu laisva(s)?“, kuri vyks pirmadienį, dalyvaus aplinkos ministras Simonas Gentvilas, architektas Algirdas Kaušpėdas, sveiką gyvenseną propaguojanti sportininkė Vlada Musvydaitė, dainininkas Vaidas Baumila, ją moderuos Žygintas Abromaitis.
Antradienį pasvarstyti „Mašina ir miestas: ar gyvenimas be automobilio – tik utopija?“ kvies filosofas Viktoras Bachmetjevas ir kultūrologė Agnė Narušytė, moderatorius – Marijus Gailius.
Trečiadienį kviesime pasidalinti nuomonėmis „Kas yra problema – pats automobilis ar jo tarša?“. Diskusijoje dalyvaus Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės tarnautoja Elena Auglienė, „Vilnius Tech“Automobilių inžinerijos katedros vedėjas Saugirdas Pukalskas, šio universiteto Aplinkos apsaugos instituto direktorius Tomas Januševičius ir Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės vadovas Gražvydas Jakubauskas. Moderuoja Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyr. specialistė Agnė Lukoševičienė.
Diskusijų pradžia 19 val., jos vyks bare „Paviljonas“, Pylimo g. 21B, Vilniuje.
Dar viena iniciatyva – šią savaitę visos parkavimo vietos prie Aplinkos ministerijos turi būti laisvos. Darbuotojai į darbą keliaus pėstute, viešuoju transportu, dviračiu ar susikooperavę su kaimynais.
Daugybė renginių, kuriuos organizuoja savivaldybės, švietimo įstaigos, bendruomenės, verslas ir organizacijos vyks ir kituose miestuose bei miesteliuose.
Sostinėje Dieną be automobilio, rugsėjo 22-ąją, Gedimino prospekto erdvė bus atverta tik pėstiesiems ir dviratininkams, joje numatytos įvairios aktyvios veiklos, vyks netaršių transporto priemonių paroda.
Šiauliuose rugsėjo 22 d. UAB „Busturas“ organizuoja lenktynes „Pasirink ir judėk!“. Nuo PC „Akropolis“ iki Prisikėlimo aikštės lenktyniaus 5 dalyviai – bėgs, važiuos elektriniu paspirtuku, dviračiu, lengvuoju automobiliu ir autobusu.
Alytuje rugsėjo 18 d. vyks dviračių žygis „Dviem ratais paskui traukinį“, jo maršrutas drieksis senojo geležinkelio Alytus-Varėna pylimu. Bus galima susipažinti su jo istorija, aplankyti išlikusius tiltelius ir tunelius.
Jonaviškiai rugsėjo 21 d. kviečiami į orientacinį žaidimą „Judu ir atrandu“, kuris skatins judėti pėsčiomis, geriau pažinti gimtąjį miestą.
Dieną be automobilio, rugsėjo 22-ąją, Kauno, Panevėžio, Pakruojo‚ Palangos, Kėdainių, Joniškio, Marijampolės, Šiaulių, Kaišiadorių, Radviliškio, Utenos ir Jonavos gyventojai galės nemokamai naudotis viešuoju transportu. Plungėje už važiavimą viešuoju transportu nereikia mokėti visus metus.
Kauniečiai tą dieną nemokamai galės išbandyti ir vandens transportą – paplaukioti laivu „Žalgiris“. Jis kursuos kas dvi valandas nuo Vytauto bažnyčios iki Nemuno santakos su Nevėžiu ir atgal.
Daugiau informacijos apie Europos judumo savaitės renginius visoje Lietuvoje rasite čia
Aplinkos ministerija, kaip ir ankstesniais metais, rinks pačius judriausius šalyje – savivaldybę, valstybės instituciją, įmonę, mokymo įstaigą, ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Jie bus apdovanoti specialiaisiais prizais.
Dalyvauti Europos judumo savaitėje šiuo metu jau užsiregistravo daugiau kaip 2661 Europos miestai iš 50 šalių, tarp jų ir daugiau nei 40 iš Lietuvos.
Aplinkos ministerijos nuotrauka