Vilniaus miesto savivaldybė leido penktadienį Katedros aikštėje Lietuvos šeimų sąjūdžio planuojamą mitingą prieš numatytus ribojimus galimybių paso neturintiems asmenims.
„Savivaldybė bendru sutarimu su policija nusprendė, kad Katedros aikštėje mitingas vykti galės“, – žurnalistams trečiadienį sakė sostinės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas.
Pasak jo, Katedros aikštėje yra daugiau vietos nei Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo, čia taip pat lengviau užkardyti galimas provokacijas.
„Pareigūnams bus daug lengviau užtikrinti saugumą. (...) Provokacijų rizika išlieka tokia pati, tiesiog pareigūnų ir savivaldybės darbas Katedros aikštėje bus daug sklandesnis“, – kalbėjo A. Bužinskas.
Renginyje, organizatorių teigimu, turėtų dalyvauti nuo 5 tūkst. iki 10 tūkst. žmonių. Anot savivaldybės, jis vyks iki 16 valandos.
Protesto akcija rengiama prieš numatytus ribojimus galimybių pasų neturintiems asmenims, kaukių dėvėjimą mokyklose, kitas pandemijos valdymo priemones, Partnerystės įstatymą, Stambulo konvenciją.
Šeimų sąjūdis dar antradienį paragino atvyksiančiuosius į mitingą Katedros aikštėje laikytis įstatymų ir protestuoti taikiai.
Laukia teismo sprendimo
Ankstesnio organizatorių prašymo rugsėjo 10-ąją leisti 15 tūkst. žmonių mitinguoti prie Seimo savivaldybė po pakartotinio svarstymo netenkino.
Tuomet tvirtinta, kad leidimas neišduotas dėl per didelio dalyvių skaičiaus Seimo prieigose, žvalgybos perspėjimų apie išaugusią smurtinių išpuolių per protestus tikimybę, aplinkinių įstaigų prašymo netrikdyti darbo. Šį sprendimą mitingo organizatoriai apskundė teismui.
Jie, be kita ko, prašė stabdyti sostinės savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimą, kuriuo atsisakoma suderinti mitingą prie Seimo. Tačiau teismas atsisakė tą daryti.
„Teismo įsitikinimu, pareiškėjas, prašydamas sustabdyti sprendimo galiojimą, siekia, kad planuojamas renginys būtų laikomas suderintu ir galėtų vykti kaip numatyta ir taip išspręsti ginčą iš esmės, nes taip iš esmės būtų patenkintas jo reikalavimas ir paneigtas sprendimas dar neišnagrinėjus bylos iš esmės“, – rašoma teismo pranešime.
Administracijos direktoriaus teigimu, Šeimų sąjūdis yra apskundęs teismo sprendimą netaikyti tokių laikinųjų apsaugos priemonių, kurios iš esmės leistų surengti mitingą prie Seimo. Jei organizatorių skundas bus patenkintas, Vilniuje iš esmės galėtų vykti du mitingai.
Savivaldybės duomenimis, teismas šį sprendimą turėtų priimti ketvirtadienį.
„Jei teismas nuspręstų pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, tada iškiltų keblumų, nes būtų išduoti du leidimai: vienas – Katedroje, apibrėžtoje teritorijoje, kitas – su eitynėmis iki Seimo ir mitingu prie Seimo. Bet mes kol kas nenorime spekuliuoti, kas būtų, jeigu būtų“, – aiškino A. Bužinskas.
Jis negalėjo atsakyti, ar organizatoriai, gavę leidimą protestuoti Katedros aikštėje, atsisako planų dėl mitingo prie Seimo.
„Geriausia būtų klausti pačių organizatorių, nebūtų iki galo atsakinga sakyti, kaip aš supratau jų žodžius. (...) Nepaisant to, koks bus teismo sprendimas, tinkamiausia vieta yra Katedros aikštė“, – pridūrė jis.
A. Bužinskas taip pat teigė, kad savivaldybei pateikta iki dešimt pranešimų apie ketinamas akcijas prie Seimo, kuriose dalyvauti ketina iki 15 žmonių. Tokių akcijų suderinti su savivaldybe nereikia.
Lietuvos šeimų sąjūdžio prašymas leisti mitinguoti prie Seimo persvarstytas po to, kai rugpjūtį po kito mitingo prie Seimo kilo riaušės.
Tuomet leidimas organizuoti mitingą buvo išduotas mokytojai Astrai Astrauskaitei.
„Pareigūnų bus atitinkamai“
Vilniaus apskrities policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas teigė, kad pareigūnų renginio metu „reikės atitinkamai, jų ir bus atitinkamai“. Tikslių skaičių jis nenurodė.
„Jau šią savaitę Vilniaus mieste pareigūnai dirba sustiprintomis pajėgomis, jų yra atitinkamai daugiau. Išvakarėse ir rugsėjo 10 dieną pareigūnų skaičius bus pakankamas, tinkamas užtikrinti viešąją tvarką“, – kalbėjo S. Gagas.
Pasak jo, žmonės turi teisę rinktis mažomis grupelėmis prie Seimo, tačiau policija vertins, ar taip nėra pažeidžiamas įstatymas.
„Negali būti 10 tūkst. prašymų pateikiami ir prie Seimo susirinks 10 tūkst. grupelių po 15. Vietos yra tiek, kiek yra“, – aiškino Vilniaus policijos vadovas.
Paklaustas apie galimas provokacijas, S. Gagas teigė, kad viešojoje erdvėje stebima informacija „yra įvairi“, tačiau pareigūnai ją vertina ir analizuoja.
Autoriai: Ignas Jačauskas, Augustas Stankevičius
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.