Europos Sąjunga (ES) turėtų siekti, kad iki vasaros būtų vakcinuota apie 70 proc. žmonių, taip suformuojant kolektyvinį imunitetą, sako prezidentas Gitanas Nausėda.
Lietuvos vadovas prieš nuotolinį Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimą taip pat teigė, kad su dabartiniais vakcinų pristatymo kiekiais būtų įmanoma paskiepyti mažiau nei trečdalį visuomenės, bet vilčių teikia tai, kad bus patvirtintos kitų gamintojų vakcinos.
„Kiekybiniai tikslai mobilizuoja, štai kodėl su iniciatyva paskiepyti kritinę masę visuomenės, iki 70 proc., ir tokiu būdu suformuoti kolektyvinį imunitetą, ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. Iškėlęs tokį tikslą kreipiausi į kolegas ir mes kartu padarėme pareiškimą su Latvijos ir Estijos vadovais, kad ES turėtų siekti iki vasaros vakcinuoti tiek žmonių, kad būtų sukurtas kolektyvinis imunitetas“, – sakė G. Nausėda.
Kartu jis pažymėjo, kad tam nepakanka nei dabartinio vakcinos gamybos, nei paskirstymo tempo, ir „vyksta dalykai kurių iki galo neįmanoma paaiškinti, ir skaidrumas šioje vietoje būtų be galo svarbus“, todėl Europos Komisija turėtų siekti, kad nebūtų piktnaudžiavimo.
„Kai kurie gamintojai sumažino gamybos apimtis, nors mes žinome, kad patys gamybos pajėgumai nesumažėjo, kyla klausimų, kur ta papildoma vakcina patenka, ir šie klausimai neprisideda prie solidarumo atmosferos Europos Sąjungoje. Štai kodėl aš manau, kad Europos Komisija ne tik padariusi puikų darbą kaip kolektyvinis pirkėjas vakcinos įsigijimo metu, turėtų būti aktyvus veikėjas ir tolesnėse proceso stadijose, kad tokių piktnaudžiavimų nebūtų“, – kalbėjo prezidentas.
„Labai svarbu ir aš tikiuosi, kad taip ir atsitiks, artimiausioje ateityje mes patvirtinsime kitų gamintojų vakcinas, nes priešingu atveju, pagal dabartinį gamybos tempą ir paskirstymą, mes galėtumėm iki vasaros vakcinuoti geriausiu atveju 25–30 procentų visuomenės, tai yra akivaizdžiai nepakankama, ir jei atsiras papildomi gamintojai, o veikiausiai taip ir atsitiks artimiausiais mėnesiais, tai ir „AstraZeneca“, ir „Johnson&Johnson“ tikėtina, kad išsikėlus tokį ambicingą tikslą įmanoma jį įgyvendinti iki vasaros“, – sakė Lietuvos vadovas.
Ketvirtadienio vakarą prasidedančiame nuotoliniame EVT posėdyje bus aptariamas vakcinos nuo COVID-19 įsigijimas ir vakcinacijos strategijų valstybėse narėse įgyvendinimas.
Vyriausybė, trečiadienį patvirtinusi suderintas šalies pozicijas, skelbia, kad taip pat ketinama tartis dėl vakcinacijos spartinimo, viruso mutacijų sekimo, galimybių didinti vakcinos gamybos pajėgumus, dalintis vakcina su trečiosiomis šalimis.
Europos Sąjunga iki šiol patvirtino dvi vakcinas nuo koronaviruso. Praėjusį mėnesį bendrijos gyventojai pradėti skiepyti „BionTech“ ir „Pfizer“ vakcina, o sausio pradžioje patvirtinta „Moderna“ bendrovės vakcina. Pranešus apie laikiną pirmosios vakcinos tiekimo sumažinimą, ji šiuo metu naudojama tik revakcinacijai.
Lietuva vakcinas nuo koronaviruso perka kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis iš šešių kompanijų – „Moderna, „AstraZeneca“, „Janssen Pharmaceutica NV“, „Sanofi ir GSK“, „BioNTech ir Pfizer“ bei „CureVac“.
Autorė Milena Andrukaitytė
SAM nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.