BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:
Viruso situacija:
* Per parą patvirtintas 51 naujas koronaviruso atvejis: 19 siejami su židiniais, dar 16 užsikrėtė nuo žinomų susirgusiųjų, trys atvejai – įvežtiniai, septynių užsikrėtimo aplinkybės nėra žinomos. Šeši atvejai nustatyti Vilniaus Gabijos progimnazijoje. Užsikrėtus iš viso 13-ai iš 66-ių Raseinių policijos komisariato darbuotojų, įstaiga dirba nuotoliniu būdu. Šalies ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydomi 37 žmonės, penki iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose. Latvijoje nustatyti trys nauji koronaviruso atvejai, Estijoje — 22, Lenkijoje – 377, Ukrainoje – 2 462, Rusijoje – per 5,5 tūkstančio.
* Koronaviruso atvejai yra fiksuoti 30-tyje Lietuvos ugdymo įstaigų, iš viso infekcija nustatyta 43 asmenims, izoliuoti – 561.
* Nuo šiol nebereikės gyventojų, kontaktavusių su sergančiaisiais koronavirusu, sutikimo dėl saviizoliacijos, specialistai apie privalomas priemones informuos telefonu, pranešė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
* Baigiama vykdyti atvykstančių į Lietuvą kontrolė jūrų ir oro uostuose, tačiau atvykstantieji iš paveiktų šalių ir toliau privalės teikti duomenis specialistams, iš anksto užpildydami elektroninę anketą.
* Nuo šiol galima susitrumpinti izoliacijos trukmę: aštuonias dienas saviizoliacijoje praleidę asmenys turi galimybę mobiliajame punkte atlikti molekulinį (PGR) tyrimą dėl koronaviruso ir, jei jo atsakymas neigiamas, susitrumpinti izoliacijos trukmę iki 10 dienų vietoje 14.
* Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad Europoje spalio ir lapkričio mėnesiais augs per parą užregistruojamų mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius.
* Izraelio vyriausybė pritarė griežtų karantino priemonių atnaujinimui trims savaitėms nuo ateinančio penktadienio. Izraelio gyventojai negalės nutolti toliau nei 500 metrų atstumu nuo savo namų, šalyje laikinai uždaromi restoranai, viešbučiai, sporto salės ir baseinai.
* Milijonai italų vaikų pirmadienį sugrįžo į mokyklas, atidarytas po daugiau kaip pusės metų siekiant suvaldyti koronaviruso pandemiją.
Padėtis Baltarusijoje:
* Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką Sočyje priėmęs Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pažadėjo suteikti 1,5 mlrd. JAV dolerių paskolą. V. Putinas taip pat sakė remiantis idėją Baltarusijoje įvykdyti konstitucinę reformą. Lietuvoje esanti opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja išsakė apgailestavimą dėl šio susitikimo. „Noriu priminti Vladimirui Putinui: kad ir ką priimtumėte, kad ir dėl ko sutartumėte per susitikimą Sočyje, tai teisiškai negalios. Visi susitarimai, pasirašyti su neteisėtu Lukašenka, naujosios valdžios bus peržiūrėti“, – teigė ji.
* Baltarusijos milicija sekmadienį per nesankcionuotas protesto akcijas už masinių renginių organizavimo taisyklių pažeidimus sulaikė iš viso 774 žmones, daugiau kaip 500 iš jų – Minske.
* Paaiškėjo, kad Baltarusijos katalikų bažnyčios vadovui arkivyskupui metropolitui Tadevušui Kandrusevičiui įvažiuoti į šalį iš Lenkijos neleista, nes institucijos nusprendė pripažinti jo Baltarusijos piliečio pasą negaliojančiu.
* Jungtinių Tautų žmogaus teisių taryba sutarė skubiai surengti debatus apie prastėjančią žmogaus teisių padėtį Baltarusijoje, jie įvyks penktadienį. Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet paragino ištirti įtarimus kankinimu, kai Baltarusijos saugumo pajėgos slopino protestus šalyje.
* Šiuo metu Lietuva Baltarusijos piliečiams yra suteikusi 205 leidimus atvykti ypatingais humanitariniais tikslais, iš minėto skaičiaus 54 Baltarusijos piliečiai jau yra Lietuvoje.
* Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas ir opozicijos lyderis konservatorius Gabrielius Landsbergis siūlo Vyriausybei plėsti sankcijas Baltarusijos režimui ir uždrausti į Lietuvą įvažiuoti dar daugiau kaip 80 Baltarusijos valdžios pareigūnų.
* Baltarusijos ambasada bei parkas prie Rusijos ambasados Lietuvoje sekmadienį nušvito opozicijos simboliu tapusios vėliavos spalvomis. Iniciatyvos autorė Eglė Grėbliauskaitė sakė taip norėjusi išreikšti palaikymą už laisvę kovojantiems baltarusiams prieš Rusijos ir Baltarusijos prezidentų susitikimą.
Ekonomikos situacija. Finansų ministerija prognozuoja, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas šiemet turėtų smukti apie 1,5 proc., o kitąmet numatomas 3,3 proc. augimas. „Patys naujausi skaičiai rodo, kad situacija iš tiesų nėra dramatiška, ir suteikia to santūraus optimizmo“, – sakė finansų ministras Vilius Šapoka. Jo teigimu, Lietuvos biudžetas kitąmet bus deficitinis, tačiau „sveiko proto ribose“.
Bankų pelnas. Lietuvoje veikiantys bankai ir užsienio bankų filialai šių metų pirmąjį pusmetį uždirbo 127,9 mln. eurų grynojo pelno – 28,6 proc. mažiau nei pernai sausį–birželį, kai jų pelnas siekė 179 mln. eurų.
A. Navalno apnuodijimas. Laboratorijos Prancūzijoje ir Švedijoje patvirtino vokiečių išvadas, kad Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas buvo apnuodytas kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga iš „Novičioko“ grupės, paskelbė Vokietijos vyriausybė. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas po šių rezultatų pokalbyje telefonu paragino V. Putiną nedelsiant paaiškinti pasikėsinimą nužudyti A. Navalną ir nustatyti, kas už tai atsakingas. Tuo metu Vokietijos ligoninė pranešė, kad A. Navalno būklė gerėja, jis jau gali atsikelti iš lovos.
„TikTok“ perėmimas. Diplomatinio ginčo tarp Vašingtono ir Pekino centre atsidūrusi vaizdo įrašų platforma „TikTok“ atmetė JAV technologijų milžinės „Microsoft“ pasiūlymą dėl jos JAV padalinio perėmimo. Tai reiškia, kad artėjant į pabaigą terminui, per kurį Kinijos bendrovė turi parduoti arba uždaryti savo padalinį Jungtinėse Valstijose, vienintele konkurso dalyve liko „Oracle“.
Japonijos premjeras. Japonijos valdančioji partija vyriausiąjį ministrų kabineto sekretorių Yoshihide Sugą išrinko savo naujuoju lyderiu, tad jis beveik neabejotinai pakeis Shinzo Abe premjero poste.
Autorė Austėja Masiokaitė-Liubinienė
Vilnius, rugsėjo 14 d. (BNS).
BNS nuotrauka
BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.