Kas tris mėnesius perskaičiuojamos kompensuojamųjų vaistų kainos ir „slaptų pirkėjų“ įteisinimas leistų šalyje sumažinti vaistų kainas ir juos perkantiems žmonėms gerokai sutapyti. Būtent tokie Farmacijos ir Viešojo administravimo įstatymų pakeitimo projektai buvo pristatyti ketvirtadienį Seime. Tokiems Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomiems projektams pritarta Seime po pateikimo, tad šie projektai toliau bus svarstomi Seime.
„Jau daugelį metų kompensuojamųjų vaistų kainos buvo peržiūrimos kartą per metus, tačiau norint greičiau reaguoti į rinkos pokyčius, vaistų kainas referencinėse šalyse ir realiai sumažinti kainas, tai reikia daryti gerokai dažniau. Šis pokytis leistų taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas, būtų galima skirti didesnį finansavimą inovatyviems vaistams kompensuoti“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Teisės aktuose nustatyti privalomi gamintojo deklaruojamos kainos mažinimo reikalavimai taip pat bus taikomi 4 kartus per metus. Atsižvelgiant į tai, kad referencinėse valstybėse vaistinių preparatų kainos per metus sumažėja apie 3–5 procentus, Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno patvirtinimas kiekvieną ketvirtį leistų papildomai sutaupyti apie 2 mln. eurų. Be to, privalomų gamintojų deklaruojamos kainos mažinimo reikalavimų taikymas kelis kartus per metus labiau paskatintų gamintojus konkuruoti tarpusavyje ir tai sudarytų sąlygas pacientų priemokoms mažėti.
Ministro A. Verygos nuomone, dažnesnis kainų perskaičiavimas jau yra didelis pasiekimas vaistų kainų mažinimo srityje. Tačiau vien jo nepakanka. Norint pasiekti gerų rezultatų ir realiai sumažinti kainas reikia imtis kompleksinių veiksmų.
Todėl antra svarbi įstatymų pataisa suteiks galimybę vaistinėse vykdyti kontrolinius pirkimus, kurie savo paskirtimi panašūs į „slaptų pirkėjų“ vizitus parduotuvėse ar aptarnavimo centruose. Tokių kontrolinių pirkimų metu galės būti tikrinama ne tik aptarnavimo kokybė, bet tai, ar tinkamai vaistininkai atlieka savo pareigas pasiūlyti pigiausius vaistus, parodyti visus vaistus su ta pačia veikliąją medžiaga kompiuterio ekrane, suteikti kitą pacientui reikalingą informaciją.
Pasak ministro A. Verygos, šios naujos priemonės yra labai reikalingos. Tačiau teisinis reguliavimas nėra vienintelis būtinas pokytis. Ne mažiau svarbus ir pačių žmonių indėlis renkantis pigesnius vaistus.
„Tarp žmonių vis dar yra gajus mitas, kad geriausiai gydo brangūs vaistai, tačiau tai nėra tiesa. Jau seniai moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad generiniai vaistai yra lygiai tokie pat saugūs, kokybiški ir gydantys kaip ir patento saugomi. Paprastai skiriasi tik pakuotė, tablečių spalva, o rezultatas yra identiškas. Tad kodėl žmonės nėra linkę rintis pigesnių vaistų ir gerokai sutaupyti yra sunku pasakyti“, – sako ministras A. Veryga.
SAM primena, kad rinkdamiesi generinius vaistus žmonės gali ženkliai sutaupyti. Gydytojas į receptą įrašo vaisto bendrinį pavadinimą, o pacientas vaistinėje gali pasirinkti vieno iš kelių gamintojų vaistus su ta pačia veikliąją medžiaga. Vaistininkas privalo kompiuterio ekrane parodyti visus vaistinėje esančius vaistus su ta pačia veikliąją medžiaga ir pasiūlyti įsigyti pigiausią.
Svarbu žinoti, kad gydo ne pakuotė, o vaisto veiklioji medžiaga. Tad renkantis vaistus apsimoka pirkti pigesnį ir sutaupyti nemenką pinigų sumą.
Sveikatos apsaugos ministerijos informacija